Miedziowanie stosowane jest głównie w celu zabezpieczenia stali przed korozją. Warstwa miedzi jest także doskonałym podkładem pod inne metale, w tym szlachetne.
Miedziowanie najczęściej wykonywane jest w procesie zwanym galwanizacją, która szczególnie jest pożądana w przypadku nakładania powłok ochronnych. Usługę galwanizacyjną oferuje odlewnia metali nieżelaznych Brass. Galwanizacja polega na pokrywaniu przedmiotu metalowego cienką warstwą innego metalu, którym może być między innymi miedź. Przeprowadza się ją, stosując różne zjawiska elektrotechniczne. Przedmiot, który ma zostać poddany pokryciu miedzią, zostaje umieszczony w kąpieli galwanicznej. Warstwa miedzi osadza się na metalu w wyniku przepływu prądu. Miedziowanie chemiczne natomiast wykorzystywane jest głównie w celach dekoracyjnych. Polega ono na pokryciu elementu stalowego metodą kontaktową przez wymianę. Powstaje tu reakcja wypierania metali bardziej szlachetnych przez metale mniej szlachetne.
Czytaj również: Jak zabezpieczyć stal przed korozją?
Miedziowanie stosowane jest z wielu powodów. Najczęściej stosuje się je w celu zapewnienia ochrony i dekoracji różnorodnych elementów metalowych. Powłoka miedziana nakładana jako warstwa zewnętrzna dla celów dekoracyjnych wymaga dodatkowej obróbki. Zastosowanie takiej warstwy miedzi pozwala na redukcję kosztów. Poza tym warstwa miedzi pozwala na wygładzanie przedmiotu, dzięki czemu nabiera on wyjątkowo ładnego koloru i połysku. W celach ozdobnych miedzią pokrywane są części samochodowe, urządzenia elektroniczne, a także wszelkiego typu dodatki do odzieży oraz biżuteria. Niemniej ważnym powodem zastosowania techniki miedziowania są potrzeby techniczne. Pokrycia miedziane stosowane są między innymi w maszynach budowlanych, drogowych czy chemicznych. Miedziowanie zwiększa odporność na korozję, gdyż zamyka pory materiału, z którego wykonany jest przedmiot poddawany temu procesowi.