Stal to materiał posiadający liczne zalety. Wytrzymuje duże obciążenia i ekstremalne temperatury, jest przy tym podatny na kształtowanie i można obrabiać go zarówno na gorąco, jak na zimno. Na liście atutów nie znajdziemy jednak odporności na korozję. Dlatego stal zabezpiecza się na różne sposoby.
Galwanizacja polega na wytwarzaniu powłoki ochronnej poprzez osadzanie jednego metalu na innym, przy wykorzystaniu zjawisk elektrochemicznych towarzyszących przepływowi prądu między elektrodami. Cynkowanie galwaniczne zaczynamy od dokładnego oczyszczenia elementów stalowych, które trafiają następnie do kąpieli galwanicznej, czyli do elektrolitu zawierającego jony cynku. Prąd sprawia, że jony te osadzają się na elemencie poddawanym galwanizacji i tak powstaje powłoka. Chroni ona stal nie tylko przed korozją, ale również przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Tutaj również zaczynamy od starannego oczyszczenia stalowych komponentów, które następnie zanurzane są w płynnym cynku. Cynk topi się w temperaturze 419 stopni Celsjusza, a temperatura tej cynkowej kąpieli musi być jeszcze wyższa. Kąpiel trwa kilka minut, podczas których dochodzi do reakcji cynku i stali, w wyniku której powstaje powłoka stanowiąca stop cynku i żelaza. Największą zaletą tego sposobu zabezpieczania stali przed korozją jest długi czas ochrony, sięgający kilkudziesięciu lat. Wadą natomiast to, że po cynkowaniu ogniowym wymagana jest obróbka elementów.
Czytaj także: Czym są odlewy ze ZnALu?
Stal zabezpieczyć przed rdzą można również za pomocą specjalnych preparatów. Oczywiście nie jest to metoda tak skuteczna, jak galwanizacja czy cynkowanie ogniowe, ale również stosowana. Na przykład do zabezpieczenia różnego rodzaju konstrukcji narażonych na wilgoć , takich jak rusztowania. Preparaty antykorozyjne mogą pełnić też funkcję farby, a zatem jednocześnie tworzymy powłokę ochronną i malujemy stalowe elementy na wybrany kolor.