Wykańczanie wibracyjne jest sprawdzoną, wysokowydajną formą wykańczania powierzchni, która zajmuje bardzo ważną pozycję w procesie produkcyjnym. Metoda ta może być stosowana w obróbce detali wykonanych z różnych materiałów, między innymi metalu, plastiku, drewna, naturalnych i sztucznych kamieni, ceramiki, gumy i szkła. Na czym polega proces obróbki rotowibracyjnej?
Obróbka rotowibracyjna polega na umieszczeniu w czaszy roboczej detali wraz z wodą, płynem technologicznym oraz specjalnie dobranym medium. Najczęściej podczas procesu wykorzystywanych jest kilka różnych mediów, a ich mieszanka pozwala na uzyskanie konkretnego wyglądu obrabianego przedmiotu. Mogą to być, chociażby kształtki ścierne, kształtki polerskie, woda lub specjalne preparaty. W kolejnym etapie obróbki maszyna ze wsadem wprawiana jest w ruch poprzez system napędu wibracyjnego. Powoduje to stały wzajemny ruch mediów i obrabianych detali. Ich obopólne oddziaływanie prowadzi do ścierania nierówności, ostrych zadziorów i krawędzi, co umożliwia dalszą pracę z przedmiotami – na przykład ich malowanie. W zależności od rodzaju i kształtu detali, ich wagi oraz rozmiaru, formy suszenia, a także rodzaju separacji po obróbce, należy dobrać odpowiednie urządzenie wibracyjne. Polerka wibracyjna, polerka bębnowa, czy też wygładzarka wibracyjna dają także inną wydajność obróbczą.
Czytaj dalej: Jak efektywnie polerować detale mosiężne?
Obróbka w urządzeniach wibracyjnych stosowana jest najczęściej w operacjach oczyszczania powierzchni, usuwania zadziorów i wypływów oraz zaokrąglania ostrych krawędzi i wygładzania. Jest procesem wykończeniowym po obróbkach skrawania, cięcia laserowego oraz odlewania. To technologia, która przede wszystkim daje możliwość automatyzacji procesów, wpływając tym samym na aspekt ekonomiczny. Przy tym gwarantuje powtarzalność uzyskiwanych efektów na wszystkich obrabianych detalach.