szlifowanie

Mosiądz to jeden z najbardziej ekstrawaganckich materiałów używanych do zdobienia mebli i produkcji armatury łazienkowej. Jego wadą jest niestety szybkie matowienie, a niezadbany mosiądz traci swoje walory estetyczne. W poniższym artykule dowiesz się, jak skutecznie i szybko polerować mosiężne dekoracje oraz zapobiegać ich matowieniu.

Polerowanie mosiądzu – domowe sposoby czy profesjonalne preparaty?

Mosiądz jest metalem, który niestety szybko traci połysk, a zaniedbania w jego pielęgnacji mogą skutkować trudnymi do usunięcia plamami. Dlatego najbardziej polecanym i bezpiecznym sposobem na polerowanie mosiężnych detali jest używanie przeznaczonych do tego specyfików dostępnych w sklepach budowlanych. Jeśli natomiast zależy nam przy okazji na ekologicznych rozwiązaniach, warto sięgnąć po produkty domowego użytku. Najbardziej popularnym jest pasta z sody oczyszczonej i octu. Wystarczy nałożyć ją na przedmiot, a po upływie kilku godzin usunąć za pomocą miękkiej szczoteczki.

Czy można zapobiec matowieniu mosiężnych detali?

Mosiądz wymaga regularnej pielęgnacji, aby nie dopuścić do jego matowienia. Czyszcząc wszelkiego rodzaju detale należy także pamiętać, aby nie używać twardych szczotek, ponieważ mogą one porysować powierzchnię. Po każdym myciu przedmiotu trzeba także wytrzeć go miękką i suchą szmatką - pozostała na mosiądzu wilgoć przyspiesza proces jego niszczenia. Dobrym sposobem na zachowanie połysku jest przemywanie detali sokiem z cytryny oraz używanie płynów do nabłyszczania. Podstawową zasadą pielęgnacji tego typu dekoracji jest jednak przede wszystkim określenie czy są one wykonane z czystego mosiądzu, czy jedynie pokryte mosiądzem. Polerowanie elementów z mosiężną powłoką niestety tylko ją, zdrapuje dlatego nie powinno się ich czyścić w ten sam sposób.

Czytaj dalej: W jaki sposób można szlifować aluminium?

Wróć do bloga

Projekt i wykonanie
Agencja Reklamowa Krakus.biz