tokarka

W sytuacji, gdy potrzebne jest obrobienie wyrobów warto skorzystać z obróbki wibrościernej. Jest to bardzo skuteczna metoda dedykowana materiałom o regularnych kształtach. Na czym polega dokładnie i jakie ma zalety?

Czym jest obróbka wibrościerna?

Obróbka wibrościerna stanowi doskonałe rozwiązanie dedykowane wygładzaniu elementów powstałych w tryskarkach czy w drukarce 3D. Usuwa niedoskonałości, nadlewki i niepożądane chropowatości. Przedsiębiorstwo Brass Polska wykonuje na zlecenie rozmaite odlewy detali oraz świadczy ich obróbkę właśnie z wykorzystaniem tego rodzaju metody. Automatyzacja procesu obniża jego koszty oraz skraca czas oddania elementu do użytkowania. Warto przy tym podkreślić, że dokładność szlifowania jest tutaj na wysokim poziomie i nie wymaga weryfikacji ze strony operatora maszyny. Sekret tego rodzaju obróbki bazuje na tarciu zachodzącym pomiędzy elementami znajdującymi się w maszynie. Czasza wibruje, co wprawia w ruch zawartość i dochodzi do tarcia między przedmiotami oraz samą czaszą. W ten sposób uzyskiwana jest gładka powierzchnia. Proces można zastosować dla dziesiątków elementów w jednym czasie.

Czytaj także: Na czym polega obróbka rotowibracyjna?

Zalety obróbki wibrościernej

Obróbka wibrościerna ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na zmniejszenie chropowatości elementu oraz na stępienie jego ostrych krawędzi. W toku procesu usuwana jest zgorzelina, a struktura zewnętrzna detalu zostaje ujednolicona. Oprócz wygładzenia powierzchni tego rodzaju obróbka ją dodatkowo wybłyszcza. Co ważne w ten sposób przygotowany element gotowy jest od razu do poddania go galwanizacji. Do zalet należy zaliczyć możliwość podłączenia maszyny do pozostałych urządzeń biorących udział w wytwarzaniu przedmiotów i w ten sposób na zautomatyzowanie całej linii. To z kolei przyspiesza pracę oraz obniża koszt realizacji, ponieważ w jednym czasie zostaje wygładzonych wiele detali w jednym czasie. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju obróbka dotyczy jedynie elementów o regularnych, nieskomplikowanych kształtach.

Wróć do bloga

Projekt i wykonanie
Agencja Reklamowa Krakus.biz