odlew

Odlewanie ciśnieniowe to wymuszony ruch metalu wypełniającego wnękę formy przy pomocy ciśnienia wywołanego działaniem tłoka prasującego maszyny odlewniczej. Dzięki tej technologii zapewniony jest wysoki uzysk metalu, a dzięki drobnoziarnistej strukturze, dobre właściwości mechaniczne, fizyczne i chemiczne odlewów.

Charakterystyczne dla tej technologii są bardzo wysokie prędkości i ciśnienia, których nie spotyka się w innych technologiach odlewniczych. Jak przebiega produkcja odlewów ciśnieniowych? Czym się charakteryzują i jakie czynniki wpływają na ich jakość? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.

Jak przebiega produkcja odlewów ciśnieniowych?

Dzieje odlewnictwa ciśnieniowego sięgają lat 80. XIX wieku. Obecnie wyroby otrzymywane z użyciem tej technologii stosowane są w branży motoryzacyjnej i elektronicznej, a także wykorzystują je producenci artykułów AGD, stolarki budowlanej oraz firmy wytwarzające dekoracje i oświetlenie.

Do wyrobu odlewów ciśnieniowych stosowane są formy metalowe złożonych z dwóch części oraz wciąganych i wyjmowanych rdzeni, dzięki którym możliwe jest odtworzenie powierzchni wewnątrz odlewu. Przygotowane formy wypełniane są ciekłym metalem, utrzymywanym pod wysokim ciśnieniem do momentu wystygnięcia i skrzepnięcia. W trakcie procesu dwie połówki formy są do siebie dociskane, a siła, z jaką urządzenie jest w stanie to zrobić, decyduje o wielkości i złożoności konstrukcyjnej wyrobu. Po stężeniu metalu odlew wyjmowany jest z elementów formy i przekazywany do dalszej obróbki, czyli piaskowania, śrutowania lub oczyszczania wibracyjnego.

Odlewy ciśnieniowe wytwarzane są przez maszyny do odlewania:

  • gorącokomorowego, w których za wytworzenie właściwego ciśnienia potrzebnego do przetłoczenia płynnego metalu ze zbiornika do formy odpowiada stalowy tłok z systemem cylindra i gęsią szyjką,
  • zimnokomorowego, gdzie ciśnienie zapewnia system hydrauliczny połączony z tłokiem.

Wypełnienie formy następuje na skutek wymuszonego ruchu ciekłego metalu, kiedy to płynna masa wiruje, miesza się i rozbija, a w wyniku tego powstaje ich niejednorodna struktura. Produkcją odlewów trudni się odlewnia ciśnieniowa aluminium. Większość zleceń realizuje się dla firm z branży przemysłu samochodowego z uwagi na to, że metodą odlewania ciśnieniowego wykonuje się takie elementy jak pompy, turbiny, bloki silnika czy części zawieszenia.

Czytaj także: W jakim celu stosuje się miedziowanie stali?

Czym charakteryzują się odlewy ciśnieniowe i jakie czynniki wpływają na ich jakość?

Odlewy ciśnieniowe mają gładkie, doskonale dopracowane powierzchnie, nierzadko niewymagające dalszej obróbki. Cechują się dużą dokładnością wymiarową, pokrywającą się w 100% z tymi zawartymi w specyfikacji, a zatem nie ma najmniejszych problemów z zamontowaniem ich w maszynie lub złożeniem części w pasującą całość. 

Jakość odlewu uzależniona jest od sprawności maszyn oraz stopnia przygotowania formy. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku najważniejsze jest smarowanie z uwagi na to, że aby móc wtłoczyć do formy płynny materiał, komora i tłok prasujący muszą pracować niezawodnie. Forma pokryta przed użyciem środkiem smarującym sprawia, że materiał dokładnie ją wypełnia i łatwiejsze jest późniejsze wyjęcie z niej odlewu. Oprócz tego środek smarny zabezpiecza i redukuje problem narastania materiału na jej powierzchni.

Tak wykonane odlewy wyróżniają się też idealnym odwzorowaniem kształtów i precyzyjnie dopracowanymi detalami oraz wykazują doskonałe właściwości chemiczne, mechaniczne i fizyczne. Technologia ta umożliwia wytworzenie odlewów o cienkich ściankach i zmniejszonej masie, więc znajdują one szerokie zastosowanie, przede wszystkim w produkcji wielkoseryjnej.

Wróć do bloga

Projekt i wykonanie
Agencja Reklamowa Krakus.biz