Jak nakłada się powłokę galwaniczną?

Galwanizacja jest procesem elektrolitycznego osadzania metali na powierzchniach metalowych lub niemetalowych. Celem ich wykonywanie jest przede wszystkim ochrona przed korozją, ale również nadanie powierzchni danego wyrobu odpowiednich własności mechanicznych, które są konieczne dla jej określonego zastosowania. Powłoki galwaniczne wyróżniają się szczelnością, ale również bardzo cienkie, ich grubość jest równomierna, a całość prezentuje się estetycznie.

Jakie metody stosuje się w galwanizacji? 

Jeśli chodzi o nakładanie powłoki galwanicznej, to może ono być wykonane na dwa różne sposoby. Pierwsze rozwiązanie polega na zanurzaniu określonego wyrobu w soli metalu, którym chcemy go pokryć. Zależnie od tego, jaka to będzie powłoka, biegun dodatni podpina się do galwanizowanego wyrobu lub do drugiej elektrody. Poprzez przepływ prądu doprowadzamy do rozpadu soli na metal, który pokrywa konkretną powierzchnię, a w drugiej elektrodzie wytwarzany jest gaz. 

Druga metoda galwanizacji to osadzanie się soli metalu szlachetniejszego, może to być przykładowo miedziowanie żelaza. W tym rozwiązaniu nie wykorzystuje się prądu elektrycznego. Do galwanizacji różnych powierzchni stosuje się wiele materiałów, a pośród nich cynk i kadm jako powłoki anodowe, oraz pośród powłok katodowych: miedź, nikiel, chrom, ołów, cyna, aluminium, a także srebrzenie lub złocenie. Dobór metody i metalu do galwanizacji zależy od konkretnego przedmiotu i jego przewidzianych właściwości.

Czemu warto wybrać galwanizowanie?

Galwanizacja jest metodą, która skutecznie chroni powierzchnię przed uszkodzeniem, czy korozją. Jest to doskonałe zabezpieczenie dla wielu produktów, w związku z tym ich producenci chętnie decydują się na odpowiednie przygotowanie konkretnych części i elementów, które będą wykorzystywane w produkcji w ich zakładzie. Galwanizacją zajmują się wyspecjalizowane firmy. Z pewnością więc warto dowiedzieć się o tej metodzie więcej i wykorzystać ją w celu ochrony różnych powierzchni.

Czytaj dalej: Na czym polega chromowanie miedzi i jej stopów?

 

Wróć do bloga

Projekt i wykonanie
Agencja Reklamowa Krakus.biz