Obróbka galwaniczna, polegająca na wykorzystaniu zjawisk elektrochemicznych do tworzenia powłok z różnych metali, to dziś powszechnie wykorzystywany proces. Nadaje on powierzchniom pożądane parametry technologiczne i wizualne. Elementy poddane galwanizacji stają się bardziej odporne na korozję, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i na upływ czasu. Powłoki mogą pełnić również funkcję ozdobną, szczególnie że obróbka galwaniczna pozwala na tworzenie równomiernych warstw nawet na przedmiotach o skomplikowanych kształtach. Galwanizacja może również poprawić właściwości elektryczne lub cieplne obrabianych elementów.
Niezwykłej przydatności tej metody dla wielu gałęzi przemysłu nie sposób kwestionować. Pojawić się jednak może pytanie o to, jak obróbka galwaniczna oddziałuje na środowisko. Nie da się przecież ukryć, że proces ten pozostawia po sobie odpady, przede wszystkim ścieki z kąpieli galwanicznych. A odpady pełne różnych metali stanowić mogą ogromne zagrożenie dla otoczenia. Nie ma więc mowy o tym, aby po prostu trafiły do kanalizacji albo do gruntu.
Czytaj też: Jak nakłada się powłokę galwaniczną?
Dlatego trzeba tutaj zaznaczyć, że wszystkie czynności związane z galwanizacją podlegają surowym przepisom ochrony środowiska. Proces odbywa się w specjalnie przygotowanych, zamkniętych i zabezpieczonych pomieszczeniach, spełniających szereg szczegółowych wymogów. Natomiast odpady powstające w toku obróbki galwanicznej trafiają do chemicznych oczyszczalni ścieków. Jedne zakłady wywożą je do zewnętrznych punktów, inne budują własne obiekty tego typu.
Jednocześnie rozwijane są technologie galwanizacyjne w coraz większym stopniu przyjazne środowisku. Celem jest doskonalenie tej metody przede wszystkim w tym kierunku, żeby minimalizować ilość odpadów. Ale także – zużycie surowców i energii. Pomagają w tym zarówno coraz nowocześniejsze urządzenia, jak również szkolenia ich operatorów.